Jak wygląda wizyta u dietetyka?
Pewnie wielu z Was zastanawia się jak w ogóle przebiega taka wizyta u dietetyka. Czego się spodziewać? Czego oczekiwać? Oczywiście, w zależności od dietetyka, schemat postępowania może się różnić. Dlatego też, tutaj pokażę Wam, jak to wygląda w moim przypadku. Niedawno wprowadziłam jedną, istotną zmianę, dlatego postanowiłam Wam pokazać obecny schemat współpracy.
Co się zmieniło?
Jak pewnie niektórzy z Was zauważą ostatnio postanowiłam delikatnie zmienić ten schemat. Dlaczego? Wydaje mi się, że w taki sposób więcej i lepiej zapamiętacie zagadnienia związane z żywieniem, a to oczywiście przełoży się na uzyskane przez Was efekty.
Co dokładnie się zmieniło?
Dodałam DRUGĄ WIZYTĘ, podczas której omawiamy otrzymane ode mnie materiały. Wcześniej, po pierwszym spotkaniu, zazwyczaj wysyłałam Wam zalecenia (i ewentualnie jadłospis) na adres email, a wiedzieliśmy się dopiero na wizycie kontrolnej. Jednak zdałam sobie sprawę, że lepiej będzie jak wytłumaczę Wam na osobnej wizycie jakie wprowadzamy zmiany. A zalecenia w formie papierowej, które ode mnie otrzymacie, będą jedynie pozwalały na przypomnienie ich sobie w dowolnym momencie. Kolejne wizyty kontrolne pozostają już bez zmian 😉
Jak wyglądają poszczególne wizyty i czego się spodziewać? Zapraszam do czytania! 🙂
Współpraca z dietetykiem:
Przede wszystkim możemy wyróżnić trzy typy wizyty:
- pierwszą wizytę
- drugą wizytę
- wizyty kontrolne
Różnią się od siebie zarówno celem spotkania, zakresem poruszanych tematów, czasem trwania, no i ceną. Jednakże, każda z nich jest w takim samym stopniu ważna. Pominięcie któregokolwiek z etapów będzie wpływało na mniejszą efektywność „diety”. Czym poszczególne spotkania różnią się od siebie?
Pierwsza wizyta u dietetyka:
Tutaj przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do wizyty.
Po umówieniu terminu spotkania przesyłam na adres mailowy do uzupełnienia dzienniczek żywieniowy oraz listę niezbędnych badań. Dzięki temu widzę jak wygląda Wasz styl życia, gdzie i jakie są popełniane błędy, co należy poprawić, a także znam Wasz stan zdrowia. Tylko w ten sposób jestem w stanie dostosować dla Was zalecenia żywieniowe. Tutaj znajdziesz dokładne informacje jak się przygotować.
Czy każdy dietetyk wymaga takich przygotowań? Niestety nie. Jeżeli jednak Wasz specjalista nie będzie zbierał wywiadu żywieniowego czy dociekał o Wasz stan zdrowia – to lepiej czym prędzej uciekać. Może się skończyć tak, że dostaniecie po prostu jakiegoś gotowca „z szuflady”. A chyba nie o to Wam chodzi, prawda? 😉
Ale przejdźmy dalej. Na pierwszej wizycie chcę zebrać jak najwięcej informacji o Tobie, Twoim stylu życia, chorobach, lekach, doświadczeniach z pracą z dietetykiem. Dodatkowo pracujemy nad motywacją: ustalamy wspólnie cel, wzmacniamy potrzebę zmian oraz ufność we własne możliwości. Zazwyczaj na pierwszej wizycie dostajesz proste zalecenia żywieniowe. Zastanawiamy się też co możesz już w tym momencie wprowadzić do swojego życia, do czasu kolejnego spotkania gdzie będziemy dokładnie omawiać Twoje dalsze żywienie.
Te spotkanie ma głównie charakter informacyjny. Główna edukacja żywieniowa rozpoczyna się dopiero od drugiego spotkania, które jest zazwyczaj tydzień później. Dlaczego jest potrzebny taki odstęp czasowy? Otóż, muszę mieć czas na przygotowanie materiałów dla Ciebie 😉 Jako, że dla każdego przygotowuje je indywidualnie, czas oczekiwania wynosi zazwyczaj 7 dni roboczych.
Więcej na temat pierwszej wizyty znajdziesz TUTAJ.
Druga wizyta u dietetyka:
Podczas tej wizyty omawiamy zalecenia żywieniowe (lub też dodatkowo jadłospis), tak abyś wiedział/a jak Twoja dieta powinna wyglądać i DLACZEGO. Na spotkaniu zastanawiamy się też, w jaki sposób możesz wdrożyć otrzymane zalecenia do swojego życia. Ponieważ oprócz teorii ważna jest też PRAKTYKA ;).
Te spotkanie ma charakter edukacyjny (w porównaniu do pierwszej wizyty, gdzie zbieram informacje o Tobie). Więcej na temat drugiej wizyty znajdziesz TUTAJ.
Wizyta kontrolna:
Wizyta kontrolna to kolejny element współpracy, który jest niezbędny do uzyskania odpowiednich rezultatów. Podczas spotkania kontroluję zmiany zachodzące w wyniku dietoterapii. Przeprowadzam ponowna analizę składu ciała, aby ocenić postępy.Na podstawie uzyskanych rezultatów decyduję o wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji do planu żywieniowego.
Na wizycie kontrolnej nadal pracujemy nad nawykami , edukacją żywieniową oraz utrzymaniem motywacji. Jako, że zmiany często wprowadza się stopniowo, tak na tych spotkaniach ustalamy nowe cele sposób realizacji. Tutaj też omawiamy zagadnienia, które Ciebie interesują np. jak sobie poradzić podczas wyjazdów wakacyjnych, świąt, wyjścia do restauracji itp.
Jak często odbywają się takie spotkania?
Tutaj dużo zależy od Twoich preferencji. Wspólnie ustalamy najlepszą dla Ciebie częstotliwość wizyt kontrolnych. Oczywiście, najlepiej na początku współpracy przeprowadzać je częściej. Z czasem jednak mogą się one odbywać co 1-3 miesiące.
Więcej na temat wizyty kontrolnej znajdziesz TUTAJ.
Mam nadzieję, że dzięki temu będziecie wiedzieć czego powinniście się spodziewać po wizycie u dietetyka oraz jak przebiega taka współpraca. Jeżeli jednaj macie jeszcze jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzu.
Pozdrawiam, Fasolka.